Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

W poniedziałek 23.04.2018 r klasy 4a i 4b odwiedziły warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Wystawy stałe zwiedziły z przewodnikiem (takim naprawdę „z powołania”) – panem Damianem. Odwiedzane galerie opowiadały o kulturze i dziedzictwie polskich Żydów. Uczniowie poznali kolejne etapy w historii: od legend o przybyciu Żydów na te ziemie, przez pierwsze ich osadnictwo, rozwój kultury, różnorodność społeczną, burzliwe wydarzenia sprzed wieków.

Podczas zwiedzania uczniowie wybrali się w podróż w czasie do średniowiecza. Poznali zawód mincerza i zaprojektowali własną monetę. Zobaczyli też jak działała prasa drukarska w XVI wieku i  samodzielnie wykonali odbitki książek z epoki. Odwiedzili również synagogę, karczmę i dom żydowski. Poznali zwyczaje szabatowe, charakterystyczne przedmioty i ich symbolikę. Dowiedzieli się, które jedzenie jest koszerne. Były także w żydowskiej szkole.

Wystawa stała muzeum ma charakter narracyjny. Zwiedzający może zanurzyć się w historii opowiadanej przez zabytkowe przedmioty, malowidła, instalacje interaktywne, rekonstrukcje i makiety, projekcje wideo, dźwięki i teksty. Wystawa mówi o życiu, więc na każdym etapie wędrówki w przeszłość niemalże czuć bliskość codziennego życia. Słychać głos żydowskich kupców, uczonych i artystów z danej epoki oraz rabinów, gospodyń domowych, itd. Tych, którzy zginęli i tych, którzy przetrwali.

Następnie, po przerwie na regenerację ciała i umysłu, wzięły bardzo aktywny udział w warsztatach prowadzonych przez p. Renatę  (z Mińska Mazowieckiego) pt:”Dzieci i ryby głosu nie mają? O prawach dziecka i Januszu Korczaku. Budowały żywe pomniki, wybierały ważne dla nich prawa, bawiły się w „Iskierkę”. Pracowały w grupach. Poznały atmosferę Domu Sierot i zasady w nim panujące.

K.Sarna