Szkoła Podstawowa

Dzień Ziemi a edukacja na odległość

22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi. Dzień Ziemi to coroczna wiosenna akcja, która promuje proekologiczne postawy, a także przypomina jak można dbać o środowisko i naszą planetę. Zdając sobie sprawę, że z roku na rok stan planety ulega pogorszeniu, zasadne wydaje się kształtowanie zachować proekologicznych już w przedszkolu.

W tym roku nie spotkamy się by obchodzić Święto Ziemi wspólnie. Nie wyjdziemy do ogrodu przedszkolnego, żeby poszukać śmieci. Nie udamy się do kącików przedszkolnych w poszukiwaniu zepsutych zabawek. Nie zgromadzimy się wokół dywanu aby porozmawiać, czym jest ekologia. W tym roku, każdy z nas spędzi ten dzień w domu. Nie znaczy to jednak, że rezygnujemy z obchodów tego święta! Będziemy świętować! Mimo że osobno, to dla wspólnego dobra.

Bądźcie przyjaciółmi przyrody. Zaraźcie swoje maluchy miłością do Matki Ziemi. Uczcie zachowań proekologicznych każdego dnia. Już nawet przedszkolaki, są w stanie zrozumieć i zapamiętać zasady obowiązujące przy segregacji śmieci. Bądźcie wzorem dla Waszych dzieci. Weźcie torbę wielokrotnego użytku na zakupy. Zgaście światło wychodząc z pokoju. Zakręćcie kran podczas mycia zębów. To proste rzeczy, ale jeśli zacznie je stosować więcej osób mogą przynieść duże efekty.

Porozmawiajcie w tym tygodniu z Waszym dzieckiem o ekologii. Zróbcie wiosenne porządki. Jeśli komuś uda się zasadzić roślinkę (choćby cebulę) lub zrobić konstrukcję z niepotrzebnych pudełek, będzie to działanie, które idealnie wpisze się w ekologiczne obchody Dnia Ziemi.

Jeśli macie ochotę, skorzystajcie z naszych materiałów pomocniczych :)

Zachęcam do obejrzenia bajki edukacyjnej „Rady na odpady”

https://www.youtube.com/watch?v=0WS8vo0iD2k&list=PL3mV_PYeVGQ_9aV3ZPtN-5kr2xY3h_NKg

oraz zapoznania się z piosenkami ekologicznymi, które szybciutko wpadają w ucho i pozostawiają ślad w serduszku :)

https://www.youtube.com/watch?v=EXF40ENgtbY

https://www.youtube.com/watch?v=0tP21bHL2K4

 

Bądźmy przyjaciółmi przyrody!

 

PS.

Zobaczcie jaką proekologiczną pracę zrobił Karol, czy Wy też podejmiecie wyzwanie...?

 

Magdalena Pawelec