Szkoła Podstawowa

Kolorowy świat kolorowanek

 

Drogi rodzicu jeżeli Twój maluszek się nudzi to idealnym sposobem na zajęcie czasu dziecku w wieku przedszkolnym jest danie mu do rączki kolorowanki i kredek.

To właśnie dzięki kolorowankom dzieci rozwijają swoją wyobraźnię, uczą się kolorów oraz pisania, trenują umiejętność skupienia swojej uwagi na wykonywanej czynności.

Kolorowanki mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Niewątpliwie wpływają na rozwój motoryki małej i precyzyjności ruchów. W czasie kolorowania kolorowanek dziecko uczy się prawidłowego trzymania kredki w dłoni, co ma sprawić, że nie będzie ono wyjeżdżać poza linię. Dziecko podczas kolorowania wykonuje wiele drobnych ruchów dłonią, aby dokładnie wypełnić dane pole kolorem. Dlatego też kolorowanki mają duży wpływ na szybką naukę pisania u dzieci. W czasie nauki pisania dziecko wykorzystuje umiejętności, które zostały wyćwiczone przez nie w czasie zabawy kolorowankami. Dlatego jak najwcześniej powinniśmy dawać dziecku kredki do ręki.

Kolorowanki są również doskonałym sposobem na trening uwagi. Choć dorosłym wydaje się to proste, to dla małego dziecka skupienie uwagi na kolorowance na początku sprawia wiele trudności.

Jeżeli Twoje dziecko nie chce kolorować to nie zmuszaj go do tego , tylko zachęć!

Zaopatrz się w dobrej jakości kredki, oraz kolorowanki o tematyce, którą interesuje się Twoje dziecko np. samochody, dinozaury, laleczki, kwiaty, zwierzęta lub z ulubionymi bohaterami z bajki. W sklepach jest bardzo duży wybór takich książeczek. I usiądź obok dziecka, pokaż mu jak należy trzymać kredkę oraz malować. Pamiętaj o prawidłowej postawie ciała dziecka.

A może zachęcisz dziecko tą piosenką:

https://tiny.pl/7mjww

Link do filmiku instruktarzowego :

https://tiny.pl/7mjw7

https://tiny.pl/7mjwg

RADA: Przygotuj w domu specjalne miejsce na ścianie, lodówce, gdzie będą przypinane prace dziecka, Niech Wie, że je kochamy, doceniamy i wspieramy.

Darmowe kolorowanki do druku znajdziesz na stronie:

https://tiny.pl/7mjwd

 

 

Opracowała Monika Tejchman