Szkoła Podstawowa

Logo szkoły

im. Kardynała

 

Stefana Wyszyńskiego 

 

Stojadła

 

ul. Południowa 20.

 

05-300 Mińsk Mazowiecki

 

Tel: 025 758-22-46

 

sp.stojadla@minskmazowiecki.pl

 

Patriotyzm przedszkolaka

Już od najmłodszych lat powinno się wpajać dziecku szacunek i umiłowanie do Ojczyzny. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych rzeczy czy teżwspólne celebrowanie świąt, nie tylko narodowych. Oczywiście dzieci uczą się patriotyzmu w przedszkolu, szkole, ale to dom rodzinny - rodzice i jego najbliższe otoczenie jest dla dziecka jego „Małą Ojczyzną”, gdzie poprzez obserwację i naśladowanie uczy się postaw patriotycznych.

Jak pokazać dziecku jak być patriotą ? W bardzo prosty sposób:

  1. Wywieś flagę biało-czerwoną i porozmawiaj z dzieckiem, wyjaśnij dlaczego akurat dzisiaj wywieszasz flagę np.: 2 maj Święto Flagi. 3 maj Święto Konstytucji 3 maja, 11 listopad Święto Niepodległości itp.

  2. Pokaż dziecku stare albumy, fotografie, rozmawiaj z dziećmi o rodzinnych korzeniach, spróbujcie wspólnie zbudować drzewo genealogiczne swojej rodziny. Opowiadaj dziecku rodzinne historie i ciekawości z życia przodków, niech również dziadkowie będą skarbnicą takich rodzinnych opowieści.

  3. Pomóż dziecku poznać jego najbliższe miejsce zamieszkania !

Dla dziecka dom i najbliższe otoczenie jest jego małą Ojczyzną. Przedszkolak nie będzie postrzegał Ojczyzny całościowo, a jako swoje najbliższe otoczenie. Dlatego to na rodzicach, ciąży obowiązek pokazania dziecku swojego miasta, wsi czy najbliższego regionu. Najprostszym sposobem są spacery i aktywne włączanie się w życie społeczności (na przykład uczestnictwo w różnych festynach, lokalnych imprezach, jarmarkach, uroczystościach).

  1. Poznawajcie wspólnie język ojczysty poprzez czytanie wierszy, bajek, legend, czy słuchanie piosenek np.:

-Wiersz „Katechizm Polskiego dziecka” Władysława Bełzy,

https://tiny.pl/7m3rh

https://tiny.pl/7mdrb

Kto ty jesteś? Polak mały?...” Już trzy letnie dziecko, jest w stanie zapamiętać ten tekst, zwłaszcza gdy  rodzic będzie pytał a dziecko odpowiadało.

- Wiersz „Barwy ojczyste” Czesława Janczarskigo. 

https://tiny.pl/7m3wx

- Bajka patriotyczna pt. „Polak mały”

https://tiny.pl/7mfxn

- Piosenka „ Jestem Polakiem”

https://tiny.pl/7x71d

- Baśń „ Gniazdo białego orła”

https://tiny.pl/7ml5k

  1. Poznawajcie symbole narodowe- flaga, godło, hymn 

Biało- czerwona flaga, wizerunek Orła Białego, to doskonałe wyjście do zabaw twórczych – plastycznych. Bo przecież flagą mogą być nasze dłonie, pomalowane na biało i czerwono i odciśnięte na kartce. Kartka papieru pomalowana do połowy farbą czerwoną, a następnie przyklejona do patyczka. Orzeł Biały może być wycinany i przyklejany na flagę itp. A „Mazurka Dąbrowskiego” warto uczyć od małego, najlepiej podczas świąt lub rozgrywek reprezentacji Polski.

- Flaga Polski

https://tiny.pl/7m3w3

- Godło Poski

https://tiny.pl/7m477

- Mazurek Dąbrowskiego 1 zwrotka

https://tiny.pl/7qk6j

 

  1. Celebrujcie rodzinnie Święta Państwowe

Bierzcie udział w wiecach, pokazach, marszach, Mszach Świętych np. 3 Maja, na Święto Niepodległości 11 listopada, ale również pamiętajcie o Dniu flagi – 2 maja czy religijne Wszystkich Świetnych – 1 listopada czy Boże Narodzenie. Zaopatrzcie się koniecznie we flagi, chorągiewki, kwiaty – symbole, które będą manifestowały waszą przynależność do Ojczyzny.

  1. Odwiedzajcie miejsca pamięci narodowej tj. cmentarze, pomniki, muzea

Wspólne spacery i długie rozmowy w ich trakcie mogą być ciekawą lekcją historii i patriotyzmu np.: Wizyta na Powązkach, spacer po Cytadeli czy choćby krótka refleksja przed Grobem Nieznanego Żołnierza albo pomnikiem pamięci w swoim mieście, na pewno pozostanie na długo w świadomości i pamięci dziecka. Kto wie, czy nie będzie to jedno z pierwszych wspomnień, dotyczących poczucia tożsamości ze swoją Ojczyzną.

Dzieci kochają przygody. Zresztą, któż ich nie uwielbia. Wycieczka może być wspaniałą przygodą i do tego niezapomnianą lekcją dla całej rodziny. Możesz zabrać dziecko do muzeum, które często mieszczą się w zamkach i pałacach. Możesz pokazać dziecku ruiny zamku, przy okazji opowiadając trochę historię tego miejsca. Jest wiele historycznie ważnych dla nas miejsc, które będą bardzo atrakcyjne dla dziecka, a nawet oferują wykwalifikowanych przewodników potrafiących przekazać dzieciom historię danego miejsca w sposób ciekawy, atrakcyjny i zabawny. Pozytywne emocje towarzyszące takim wycieczką skutecznie wpłyną na kształtowanie postaw patriotycznych u dziecka.

Już niedługo „Noc muzeów” i dobry moment by pokazać dziecku za darmo najciekawsze miejsca w Polsce. W tym roku z racji koronawirusa zostało przeniesione do drugą połowę września.

  1. Pokaż dziecku Polskę

Wyjdź z dzieckiem na spacer do parku, lasu. Wyjedz w góry nad morze, pokaż rzeki a przede wszystkim piękne miasta. Warto pamiętać o tym, by wyrobić w dziecku postawę pełną szacunku i podziwu dla piękna naszej przyrody, opowiadać o jej różnorodności. Zwiedzając Polskę dziecko ma możliwość zobrazowania sobie jak wielka i piękna jest nasza Ojczyzna. Ułatwia to zrozumienie, że nasz kraj nie ogranicza się do naszego miejsca zamieszkania, co szczególnie dla małych dzieci jest trudne.

 

  1. Palcem po mapie”

Mówienie o Polsce to także wycieczki krajoznawcze nie tyle samochodem co paluszkiem po atlasie, mapie, przewodniku. Pokaż dziecku jak wygląda kontur naszego kraju, gdzie znajdują się nasza stolica Warszawa, jakie są największe miasta i z czego słyną. Można również zaplanować wspólnie trasę wycieczki, wyjazdów rodzinnych co niewątpliwie będzie dla Wszystkich wspaniałą zabawą.

Jak widzicie wychowanie małego patrioty wcale nie jest takie trudne, wystarczy tylko pokazać dziecku w każdej dogodnej sytuacji jak być Polakiem. Zachęcam do zrobienia z dzieckiem pracy plastycznej z okazji zbliżających się świąt patriotycznych.

Powodzenia!!!

Monika Tejchman