"To be like a ... role model"

W roku szkolnym 2019/20 uczniowie klasy 0a pod opieką p. Ewy Przybysz - Gardyzy oraz część uczennic klasy 6a pod opieką p. Katarzyny Sarny współpracowali z kolegami i koleżankami ze szkoły Agrupamento de Escolas de Rates, Póvoa de Varzim w Portugalii oraz ze szkoły CEIP NUESTRA SEÑORA DE LA ESPERANZA, Crevillent w Hiszpanii podczas realizacji projektu: „To be like a …. role model”.

Uczniowie poznali kilka postaci danego kraju, które wywarły wpływ na życie i bieg historii wielu ludzi. Dzięki działaniom podjętym w każdej szkole, uczniowie doświadczyli współpracy przy odkrywaniu, że słowo bohater ma wiele znaczeń. Dowiedzieli się, jak można zostać kimś ważnym w dziejach narodu. Poznali codzienne życie i drogę do bohaterstwa, które nosi różne imię (polityk, pisarz, malarz, sportowiec itd.). Spróbowali, choć na chwilę oddać się pracy, jaką wykonywały (lub wykonują) poznane postacie. Uczniowie odkryli bohaterstwo m. in.: Ireny Sendlerowej, Jana Matejki, Ignacego Paderewskiego, Henryka Sienkiewicza, Rainha Santa Isabel, Mireia Belmonte, Cristiano Ronaldo, Francisco Ibañez.

Podczas realizacji projektu uczniowie zdali sobie sprawę, że aby osiągnąć coś ważnego, trzeba przede wszystkim zauważać potrzeby innych, wytrwale pracować i naprawdę angażować się w podjęte wyzwania. Motywacja uczniów do pracy nad sobą oraz kształcenie uporu i żarliwości w działaniu, była jednym z celów tego projektu.

Na zakończenie współpracy uczestnicy wybrali spośród omówionych postaci swój wzór do naśladowania, czyli własną drogę do stawania się bohaterem w swoim kraju.

Wszyscy opiekunowie projektu mają nadzieję, że dzięki tej współpracy, już za kilkanaście (lub kilkadziesiąt) lat będzie można usłyszeć o kolejnych istotnych postaciach w historii Polski, Hiszpanii i Portugalii pochodzących właśnie z w/w szkół.