Wrzesień w naszej szkole

„Lipcu, sierpniu żegnaj mi”

Już za nami „wakacyjnych przeżyć moc”. Ostatni tydzień sierpnia to czas, w którym w naszej szkole można było spotkać zarówno dzieci, jak i nauczycieli. Grono pedagogiczne pracowało nad wystrojem sal lekcyjnych, aby w sposób uroczysty powitać swych uczniów.

Panie pracujące w grupach przedszkolnych w dniach 30-31 sierpnia 2012 spotkały się z milusińskimi na dniach adaptacyjnych. Pogoda dopisała, więc dzieci mogły także skorzystać z placu zabaw.

Chętni uczniowie kl. IV-V pod opieką p. Urszuli Buczek i p. Hanny Rozbickiej przygotowywały od 27 sierpnia część artystyczną na rozpoczęcie roku szkolnego 20012/2013. Dzieci w historycznej scence przypomniały, jak przebiegała nauka w czasie okupacji niemieckiej. W radosnych piosenkach, podzieliły się również wspomnieniami z wakacji i powitały nowy rok:

”Lato, lato żegnaj już.

Lato, lato szkoła tuż”.

Wspólne spotkanie społeczności szkolnej dnia 3 września 2012r. p. Dyrektor Anna Przybysz rozpoczęła minutą ciszy, którą uczciliśmy śp. p. Hannę Makowską – nauczycielkę przyrody, która zmarła 9 sierpnia 2012r.

Pani Dyrektor szczególnie serdecznie przywitała uczniów kl. I szkoły podstawowej, których wychowawcą została p. Urszula Buczek oraz kl. I gimnazjum z wychowawcą p. Aliną Szydłowską. Do kl. I gimnazjum uczęszczają oprócz absolwentów SP w Stojadłach, uczniowie, którzy ukończyli SP w Brzózem, w Cygance.

Do grona pracowników w roku szkolnym20012/2013 dołączyli:

p. Emilia Wronowska – nauczyciel przyrody,

p. Monika Żołud – nauczyciel wychowania przedszkolnego,

p. Rafał Kielak - nauczyciel wychowania fizycznego.

p. Małgorzata Kołak – nauczyciel j. angielskiego

Szkoła, jak powszechnie wiadomo, to nauka, praca, spotkania z rówieśnikami oraz udział w akcjach i pracach społecznych. Uczniowie kl. IIIg pod opieką p. Dariusza Zwierza uczcili pamięć Wołyńskiej Brygady Kawalerii, zapalając znicze na rondzie jej imienia w Stojadłach. Dnia 13 września 1939 r. miała miejsce walka pod Mińskiem Mazowieckim. Była to największa bitwa w wojnie obronnej 1939r., w którą zostały zaangażowane trzy brygady jako Grupa Operacyjna Kawalerii pod dowództwem generała Władysława Andersa.

Wójt Gminy Dębe Wielkie zaprosił nas do udziału w uroczystościach związanych z 73 rocznicą wybuch II wojny światowej i walk o Mińsk Mazowiecki. Wzięliśmy udział w dwóch z wielu części obchodów rocznicowych. O godzinie 8 00 w obecności mieszkańców Choszczówki Stojeckiej na płycie upamiętniającej poległych żołnierzy września wiązanki z biało-czerwonych kwiatów złożyli:

Wójt Gminy p. Krzysztof Kalinowski i Przewodnicząca Rady Gminy Dębe Wielkie p. Jolanta Gruber

W imieniu Wójta Gminy Mińsk Mazowiecki p. Antoniego Jana Piechoskiego Anna Przybysz – Dyrektor Zespołu Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Stojadłach

Dyrektor Zespołu Szkół w Dębem Wielkim  p. Krzysztof Rek

uczennice Zespołu Szkół w Stojadłach, mieszkanki Choszczówki Stojeckiej Klaudia Karpińska i Natalia Ruta.

Warto podkreślić, że staraniem mieszkańców i p. Wójta płyta pamiątkowa została pięknie odnowiona, a wybudowane w tym roku nowe ogrodzenie jest na pewno dowodem pamięci o bohaterskich obrońcach naszej Ojczyzny.

Dyrektor Zespołu Szkół wraz z pocztem sztandarowym wzięli także udział w uroczystej mszy św. odprawionej w kościele parafialnym w Dębem Wielkim. Zebrani w kościele modlili się w intencji ofiar II wojny światowej, a przygotowana przez uczniów szkoły podstawowej część artystyczna dostarczyła wielu wzruszeń.

Uczniowie Zespołu Szkół włączyli się też w akcję „Sprzątania świata” zbierając śmieci, odpadki na terenie Stojadeł.

Dnia 14 września odbyły się powszechne wybory do szkolnego Samorządu Uczniowskiego. Spośród pięciu kandydatów wytypowano do „władz” następujące osoby:  Natalię Słodownik z kl.IIg Maję Smolińską i Ewelinę Wróblewską, z kl. IIIg. Życzymy im mądrych decyzji i pomocnych dłoni do ich realizacji.

opracowała Katarzyna Sarna