Chemiczne czary mary

19 maja przedszkolaki z Zespołu Szkół w Stojadłach uczestniczyły w spotkaniu z chemikiem, w tej roli p. Alicja Szydłowska- nauczyciel chemii, zorganizowanym przez         p. Grażynę Cejmanowską.

Doświadczenia przeprowadzone przez zaproszonego gościa cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony dzieci, jak i ze strony licznie przybyłych na spotkanie rodziców.

Pani Alicja przyniosła ze sobą wiele interesujących pomocy, np. menzurki, pipety czy kolby. Do doświadczeń chemicznych wykorzystała również sól, ocet, jajko, jak również wiele innych odczynników używanych w laboratoriach chemicznych.

Wśród wielu przeprowadzonych doświadczeń podziw budziła zachodząca reakcja chemiczna polegająca na wytworzeniu niezwykłych efektów z kryształków soli. Niecodziennym zjawiskiem dla najmłodszych było napełnienie balonu za pomocą gazu wytworzonego z octu oraz sody spożywczej. Jednakże najwięcej emocji dostarczyła widzom burza w probówce, której efektem były przypominające pioruny i błyskawice żółte iskry, trzaski i efekty świetlne występujące w trakcie normalnej burzy atmosferycznej.

Po zakończonym spotkaniu z chemikiem, dzieci wraz z rodzicami z wielkim zapałem przystąpili do kolejnych doświadczeń, do których wykorzystali mąkę pszenną, sól kuchenną oraz wodę. Nastąpiło rodzinne lepienie niezwykłych tworów wyobraźni. Wszyscy bawili się doskonale.