Święta, święta i ......

Okres Bożego Narodzenia to w naszej tradycji czas szczególny. Choinka, kolędy, szopka bożonarodzeniowa, wigilia, kolędy – to wszystko wpisane jest w polską historię.

W naszej szkole każdego roku kultywujemy zwyczaje związane z tym okresem. Nie może zabraknąć dzielenia się opłatkiem, składania życzeń, śpiewania kolęd, a także przedstawienia o narodzeniu Pana Jezusa.

W tym roku zadanie przygotowania jasełek spoczęło na uczniach klasy III i ich wychowawczyni pani Urszuli Buczek. Prawie od początku adwentu w szkole słychać było teksty, poświęcone Bożemu Narodzeniu. Uczniowie bardzo dobrze przygotowali swoje role, a dnia 22 grudnia wprowadzili nas w nastrój świąteczny. Maryja z Józefem, szukający domu, pasterze pilnujący swoich trzód, wreszcie trzej królowie podążający do szopy w Betlejem na długo pozostaną w naszej pamięci. Dodatkową atrakcję stanowiły przepiękne stroje i dekoracje. Na koniec wszyscy uczniowie, zachęceni przez uczniów klasy III, włączyli się we wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.

Mali artyści pokazali swoje przedstawienie nie tylko w szkole. Dnia 5 stycznia pojechaliśmy do Domu Opieki Caritas przy ulicy Wyszyńskiego w Mińsku Mazowieckim. Uczniowie sprawili ogromną radość pensjonariuszom, którzy z zachwytem wsłuchiwali się w treść przedstawienia.  Gra naszych dzieci podobała się tak bardzo, że już zostaliśmy poproszeni o wspólne świętowanie Dnia Babci i Dziadka. Z ogromną radością przyjęliśmy zaproszenie i na pewno znów wkrótce pojedziemy do tych gościnnych, otwartych ludzi.

12 stycznia jako data nadania Stefanowi Wyszyńskiemu kapelusza kardynalskiego już od wielu lat jest dla nas dniem szczególnym. Stało się zwyczajem, że tego dnia całą szkoła idziemy do kościoła pod wezwaniem świętego Antoniego z Padwy i bierzemy udział we mszy świętej, sprawowanej w intencji całej społeczności Zespołu Szkół w Stojadłach. Tradycyjnie też apel poświęcony kardynałowi pozwala nam poznać kolejne fakty z życia naszego patrona. W tym roku przepiękną część artystyczną przygotowali uczniowie – członkowie koła teatralnego, prowadzonego przez pana Macieja Samulika. Słowa Prymasa Tysiąclecia i fakty z jego życia przeplatane podniosłą muzyką na pewno sprawiły, że Stefan Wyszyński jest dla nas wciąż postacią szczególną.

Czwartek przed feriami był dniem zabawy choinkowej. Imprezy odbyły się w trzech grupach wiekowych – oddzielnie bawiły się przedszkolaki, uczniowie oddziałów zerowych i klas I-III, a w godzinach popołudniowych na dyskotekę przyszli uczniowie klas I-VI i gimnazjum. Dzięki dobrej współpracy ze Studium Języków Obcych i życzliwości pana dyrektora na zabawę dla najmłodszych uczestników balu karnawałowego przybyły smoki, które swoim dowcipem podniosły atrakcyjność uroczystości.

W tym roku inaczej niż zwykle świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. Najstarsi członkowie naszej społeczności skorzystali z zaproszenia i tłumnie przybyli, aby posłuchać ciepłych słów skierowanych pod ich adresem. Najpierw wysłuchali wierszy, piosenek i życzeń. Druga część piątkowego spotkania – to jasełka i wspólne kolędowanie. Szczególnym powodzeniem cieszyły się występy babć i dziadków, którzy razem z wnuczętami śpiewali kolędy. Był to prawdziwy festiwal, bo okazało się, że zarówno dzieci, jak i dziadkowie obdarowani są niezwykłymi talentami wokalnymi. Gratulujemy.

Opracowała Anna Przybysz