Szkoła Podstawowa

Logo szkoły

im. Kardynała

 

Stefana Wyszyńskiego 

 

Stojadła

 

ul. Południowa 20.

 

05-300 Mińsk Mazowiecki

 

Tel: 025 758-22-46

 

sp.stojadla@minskmazowiecki.pl

 

Maj i czerwiec w naszej szkole

Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami, więc praca w naszej szkole wre. Trzeba zdążyć z wieloma sprawami związanymi z wystawianiem ocen, podsumować  całoroczną pracę, przygotować się do roku następnego. Nie przeszkadza nam to jednak brać udział w zajęciach dodatkowych, jakie mają miejsce akurat teraz.

W dniach 7 – 8 maja klasa III gimnazjum oraz kilkoro uczniów z klas I i  II gimnazjum pod opieką p. Dariusza Zwierza i p. Macieja Samulika odbyła wycieczkę do Kazimierza Dolnego nad Wisłą.  Bazę wypadową kazimierzowskich podróży stanowiło schronisko „Pod Wianuszkami”. Mimo pogody „w kratkę” gimnazjalistom udało się obejrzeć nadwiślańskie wąwozy, odbyć rejs statkiem po Wiśle oraz dokładnie zwiedzić malownicze miasteczko. Wycieczka stanowiła doskonały wypoczynek, ale dawała też możliwość jeszcze lepszego wzajemnego poznania się i zintegrowania.

          17 maja był dniem szczególnie ważnym dla dzieci uzdolnionych językowo ze szkoły podstawowej. Brały one udział w Gminnym Konkursie Prozy i Piosenki Obcojęzycznej, który odbył się w Zespole Szkół w Janowie. Duet dziewcząt z kl. II – Marta Król i Iga Makowska zajął I miejsce, a dziewczęta z kl. III – Weronika Sarna i Gabriela Żmudzka oraz Alicja Czubska z kl. V otrzymały wyróżnienia.

           19 i 24 maja nasza szkoła gościła młodych sportowców. W drugim dniu rozegrane zostały zawody powiatowe szkół gimnazjalnych w ringo. Wzięło w nich udział 8 drużyn z powiatu mińskiego. Mecze były rozgrywane na murawie boiska piłkarskiego przy Zespole Szkół w Stojadłach na czterech przenośnych boiskach do gry w ringo. Nasze gimnazjum reprezentowało sześć osób: Maja Smolińska, Ewelina Wróblewska, Natalia Słodownik, Patryk Król, Arkadiusz Pasik oraz Bartosz Bakuła. Występ nasz zakończył się ogromnym sukcesem! Trzecie miejsce to potwierdzenie przynależności do czołówki powiatu od wielu lat. Organizacja turnieju była wzorowa, młodzież miała zapewnione przekąski przygotowane przez obsługę szkolną, każdy zespół mógł liczyć na napoje, a pomoc techniczna w osobach  gimnazjalistów czuwała nad prawidłowym przebiegiem turnieju. Sukces organizacyjny i sportowy niewątpliwy. Na koniec pani Dyrektor Zespołu Szkół w Stojadłach wręczyła pamiątkowe puchary i medale dla zwycięzców. I miejsce wywalczyło gimnazjum w Starej Niedziałce, II miejsce – gimnazjum nr 3 w Mińsku Mazowieckim, III miejsce – gimnazjum w Stojadłach.

           19 maja na obiektach sportowych przy Zespole Szkół w Stojadłąch odbyły się zawody w czwórboju lekkoatletycznym dziewcząt i chłopców ze szkół podstawowych o puchar Wójta Gminy Mińsk Mazowiecki. Wzięły w nich udział szkoły podstawowe z Gminy Mińsk Mazowiecki. Naszą szkołę reprezentowała drużyna dziewcząt w składzie: Natalia Główka, Aleksandra Pasik, Karina Sikorska, Agnieszka Paska i Karolina Kowalczyk oraz drużyna chłopców w składzie: Hubert Rozbicki, Patryk Mrówczyński, Mateusz Zgódka, Mateusz Kaniewski i Maciej Pasik. Obie drużyny zaprezentowały się znakomicie, zajmując drugie miejsca. Indywidualnie Karolina Kowalczyk uzyskała drugi wynik, takie samo osiągnięcie przypadło Patrykowi Mrówczyńskiemu. Trzeba podkreślić bardzo dobrą organizację imprezy i pomoc przy obsłudze zawodów młodzieży z gimnazjum. Na koniec medale i pamiątkowe dyplomy, ufundowane przez wójta Gminy Mińsk Mazowiecki, zwycięzcom wręczyła pani Dyrektor Zespołu Szkół w Stojadłach.

          W dniu 23 maja uczeń kl. II gimnazjum Szymon Smoliński, pod opieką p. Macieja Samulika, wziął udział w konkursie „Supergimbus 2012”, zorganizowanym przez Gimnazjum Salezjańskie w Mińsku Mazowieckim.

          29 maja był dniem szczególnie obfitującym w wydarzenia. Tego dnia odbył się uroczysty apel z okazji 31 rocznicy śmierci naszego patrona Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przygotowany przez młodzież pod kierunkiem p. Anny Kopki. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mieli możliwość uczcić pamięć naszego Patrona, przypomnieć sobie jego życie oraz cele przyświecające jego posłudze kapłańskiej i prymasowskiej oraz wzmocnić się duchowo, słuchając fragmentów jego twórczości. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkoły.

Tego samego dnia uczennica klasy III szkoły podstawowej Elżbieta Staszel pod opieką p. Urszuli Buczek zdobyła III miejsce w Powiatowym Konkursie „Doskonały Matematyk”, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 6 w Mińsku Mazowieckim.

          Tego również dnia w szkole odbyła się loteria fantowa, przygotowana przez uczniów szkoły podstawowej pod kierunkiem p. Katarzyny Sarny w ramach realizacji miniprojektu „Ja Młody Obywatel”. Przez kilka tygodni dzieci zbierały wśród uczniów maskotki, książki i inne drobiazgi, a następnie sprzedały je na loterii. Przyświecało im hasło „Wszystkie zwierzęta chcą jeść”. Uzyskana ze sprzedaży kwota została wydana na zakup żywności dla bezdomnych psów i kotów, którą 5 czerwca grupa 12 zaangażowanych w projekt dzieci zawiozła do schroniska w Celestynowie. Miały okazję zapoznać się z pracą opiekunów i wysłuchać historii niektórych przebywających tam zwierząt. Za okazaną pomoc dzieci otrzymały ustne i pisemne podziękowania.

          5 czerwca grupa teatralna pod opieką p. Macieja Samulika miała okazję obejrzeć spektakl pt. „Zaczarowani” w teatrze RAMPA. Młodzież była zachwycona zarówno scenografią, jak i występującymi aktorami, szukając w nich wzoru do swojej dalszej pracy. Spektakl miał dla nich podwójną wartość, gdyż był nagrodą za udział w Gminnym Przeglądzie Teatrzyków Szkolnych w Mariance.

          23 maja nasza sala gimnastyczna rozbrzmiewała dziecięcy śpiewem. Przyjechały do nas przedszkolaki i uczniowie „zerówek” z terenu gminy Mińsk Mazowiecki na V Gminny Przegląd Piosenki Przedszkolnej. Impreza odbywała się pod patronatem Wójta Gminy Mińsk Mazowiecki i przebiegała pod hasłem „Smacznie i zdrowo”. W piosenkach zachęcających do zdrowego odżywiania się zaprezentowało się dziesięć zespołów z pięciu placówek oświatowych: Zamienie, Huta Mińska, Stara Niedziałka, Osiny Nowe i Stojadła. Dzieci z przejęciem śpiewały o witaminach, warzywach i owocach, mleku, śniadanku dla niejadków... Oprócz pięknego śpiewu uwagę zwracały niebanalne kostiumy i choreografia. Po występach przyszedł czas na wspólną zabawę przy muzyce z wykorzystaniem piłek, które każda grupa lub klasa otrzymała na pamiątkę. Każde występujące dziecko otrzymało z rąk p. dyrektor Zespołu Szkół w Stojadłach w nagrodę drobny upominek – sprzęt sportowy lub grę zręcznościową, a zespoły – pamiątkowy dyplom.

          28 maja nasze przedszkole odwiedził pan kolejarz – kierownik pociągu. Z interesującej opowieści dzieci miały okazję dowiedzieć się  trochę o historii kolei, zawodach ludzi pracujących na kolei, obejrzeć fotografie różnych rodzajów pociągów, a przede wszystkim podziwiać piękny kolejarski mundur. Na zakończenie spotkania pan kolejarz obdarował dzieci kredkami świecowymi i balonami. Przedszkolaki również przygotowały dla swojego gościa prezent: każde narysowało siebie w wagonie kolejowym, a p. Emilia Pieńkowska związała wszystkie kartki – wagoniki w jedną książeczkę.

          Międzynarodowy Dzień Dziecka stał się okazją do zorganizowania dla dzieci z obu „zerówek” i ich najbliższych Dnia Rodziny. Dzieci przygotowały część artystyczną, na którą złożyły się wiersze, piosenki i tańce, natomiast mamy przygotowały słodki poczęstunek – wyśmienite ciasta i ciasteczka. Licznie przybyli na spotkanie rodzice i dziadkowie z radością i łzami w oczach patrzyli na popisy najmłodszego pokolenia. Po występach nastąpiła zabawa: każda rodzina wspólnie konstruowała na dużym brystolu grę planszową i przynajmniej raz w nią zagrała. Gry zostały zabrane do domów, aby dalej służyć wspólnej zabawie. Na zakończenie spotkania wszyscy zgodnie zajadali się przygotowanymi smakołykami.

         Maluszki z grup „Krasnale” i „Zuchy” okazję do spotkania rodzinnego miały 6 czerwca. Najważniejszym punktem programu były popisy taneczne obu grup pod kierunkiem instruktorki ze Szkoły Tańca. Dzieci oklaskiwały całe rodziny, przybyłe na tę imprezę: mamusie, tatusiowie, rodzeństwo, babcie, dziadkowie, ciocie. Wspólną zabawę zakończyła zatańczona przez wszystkich „Macarena”.

opracowała Grażyna Cejmanowska