Szkoła Podstawowa

Logo szkoły

im. Kardynała

 

Stefana Wyszyńskiego 

 

Stojadła

 

ul. Południowa 20.

 

05-300 Mińsk Mazowiecki

 

Tel: 025 758-22-46

 

sp.stojadla@minskmazowiecki.pl

 

Boże Narodzenie tuż, tuż.....

Listopad - to miesiąc, w którym obchodzone jest Święto Niepodległości. Nasza szkoła wzięła udział w gminnych obchodach w Zamieniu. W szkole natomiast uczciliśmy tę okazję na wiele sposobów. 12 listopada uczestniczyliśmy w apelu, przygotowanym przez uczniów gimnazjum pod opieką pana Macieja Samulika. Klasy gimnazjalne przygotowały także plakaty związane z tym wydarzeniem i wzięły udział w konkursie historycznym „Drogi Polski do niepodległości. Inicjatorką obu tych wydarzeń była nauczycielka historii pani Małgorzata Kuligowska.

W dniach 12 - 19 listopada, w związku z 90-tą rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, w klasach VI szkoły podstawowej i I - III gimnazjum została przeprowadzona ankieta (dyr. Anna Przybysz). Młodzież miała za zadanie wypowiedzieć się (anonimowo) na temat: Jak rozumiem miłość do Ojczyzny, czym jest dla mnie patriotyzm?

         Odpowiedzi na te pytania stwarzały uczniom problem. Wielu z nich nawiązywało do czasu zagrożenia kraju. Młodzież pisała o walce z wrogiem, ofiarach na polu walki, oddaniu życia za Ojczyznę. Pojawiały się także wypowiedzi o obronie imienia Polski, dumie, podtrzymywaniu tradycji, znajomości historii, poszanowaniu symboli narodowych i polskiej kultury (14) znajomości hymnu. Wielu uczniów rozumie miłość do Ojczyzny jako obchodzenie świąt narodowych (12 osób), wywieszanie z tej okazji flagi przy domu (10). Nasi uczniowie - szkoda, że nieliczni - wiedzą, że kochać Polskę - to dbać o środowisko naturalne (9 osób), dbać o porządek, nie niszczyć mienia, szanować dorosłych.

         Myślę, że my, wychowawcy, mamy wiele do zrobienia, aby nauczyć naszą młodzież, że każdego dnia swoim nienagannym zachowaniem może wykazywać się miłością do Ojczyzny. Musimy uzmysłowić jej, że nauka, ciągłe zdobywanie wiedzy i doskonalenie swoich umiejętności to najlepsza droga do wykazania się patriotyzmem.

         Niecodziennym wydarzeniem dla uczniów klas 0 - III był Światowy Dzień Pluszowego Misia. 25 listopada od sześciu lat na całym świecie obchodzone to święto. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać. To nic, że ucho się naderwało, to nic, że kolor wypłowiał. Miś jest przyjacielem dzieci, czy wypada zapomnieć o urodzinach przyjaciela? 
Tak właśnie zrodził się pomysł zorganizowania obchodów Święta Pluszowego Misia w naszej szkole. Inicjatorką pomysłu była p. Urszula Gniado. Impreza miała charakter integracyjny. Do wspólnej zabawy zaproszone były dzieci z zerówki i klas I-III. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa wszystkich misiów przyniesionych przez dzieci, a także wystawa prac plastycznych „Mój Misiak". Uczniowie zaskoczyli nas pomysłowością, oryginalnością i starannością wykonanych różnymi technikami prac. Dzieci recytowały wiersze o misiach w ramach konkursu recytatorskiego „Misiowe wierszyki". Duże emocje wzbudzał też konkurs wiedzy o misiach - bohaterach filmów i książek. Dzieci miały okazję posłuchać fragmentów „Kubusia Puchatka" czytanych przez panią dyrektor gminnej biblioteki i panią dyrektor szkoły. Misiowe święto zakończyło się wręczeniem dyplomów i nagród dla wszystkich aktywnych uczestników zabawy.

   4 grudnia w  naszej szkole odbył się I Gminny Konkurs Poetycki przeznaczony dla uczniów klas I-III "LUBIMY RYMY Juliana Tuwima". Każdą szkołę miała reprezentować trzyosobowa drużyna, w skład której wchodzili przedstawiciele klasy I, II i III. Do konkursu zgłosiło się sześć szkół.

Pierwszy etap konkursu realizowany był w każdej szkole. Dzieci miały ułożyć rymowanki na temat utworów Tuwima. Rymowanki zapisane na brystolach ozdobione pięknymi ilustracjami wykonanymi przez dzieci zostały przywiezione przez drużyny i stanowiły piękną dekorację sali. Każda praca została wysoko oceniona przez jury, ponieważ każda była ciekawa, oryginalna i zabawna.

 W samo południe w specjalnie przygotowanej i udekorowanej sali, rozpoczął się turniej. Uczniowie mieli wykazać się  znajomością nie tylko rymów  mistrza Tuwima, ale i faktów z życia poety.  W jury zasiedli nauczyciele - opiekunowie poszczególnych drużyn, a honorowym przewodniczącym został Dyrektor GZEASz pan Leszek Szostak. Turniej prowadziła p.Urszula Gniado.

Zmagania rozpoczęły się od tematycznej krzyżówki, którą każda drużyna miała rozwiązać i odczytać hasło. Kolejnym zadaniem były dwie rundy pytań/się od pytań, które uczniowie mogli wybrać spośród 25 propozycji i zdobyć odpowiednio 1,2 lub 3 punkty. Następnie drużyny układały 11-elementowe puzzle i miały podać tytuł wiersza do którego pasowałaby ilustracja. Kolejny turniej pytań sprawił, że drużyny grały znacznie odważniej, wszyscy prosili o pytania za 3 punkty. Dzieci losowały też rekwizyty i podawały tytuł wiersza z którym się one kojarzyły. Kolejnym zadaniem było właściwe połączenie i ułożenie prawdziwych tytułów wierszy z pomieszanych wyrazów.  Najwięcej emocji zarówno wśród dzieci jak i wśród jury wzbudziło uzupełnianie fragmentów wierszy. Trzeba było wykazać się znajomością nie tylko „Lokomotywy" czy „Słonia Trąbalskiego", ale i „Mowy ptaków", czy „Kapuśniaczka". To nie było łatwe...

Konkurs zakończył się remisem i przeprowadzono dogrywkę o pierwsze miejsce. Ostatecznie zwyciężyli uczniowie Starej Niedziałki, przed drużyną Brzózego. Trzecie miejsce zdobyły Stojadła. Wszyscy uczniowie dostali imienne dyplomy za wspaniałą znajomość wierszy Tuwima oraz drobne upominki - zabawne breloczki i słodycze. Natomiast zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali piękne puchary z lampą mądrości.

Wieczory poezji stają się powoli tradycją naszej szkoły. W roku ubiegłym słuchaczy było niewielu, w tym przybyło kilkadziesiąt osób. Wszyscy mieliśmy okazję zadumać się nad twórczością księdza Jana Twardowskiego, Adama Mickiewicza, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy. Przy świecach i nastrojowej muzyce dobrze było na godzinę oderwać się od problemów i gonitwy dnia codziennego. Dla uczestników tego spotkania podniosły nastrój na długo zapadnie w pamięci.

Wieczór poezji był znakomitym wprowadzeniem do oczekiwanych przez dzieci (i nie tylko) świąt Bożego Narodzenia. Społeczność szkoły włączyła się do ogólnopolskiej akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. Dzięki uprzejmości właścicieli marketu Ogród i Dom udało nam się zebrać wiele produktów żywnościowych i zabawek, które, po przekazaniu do GOPS-u, posłużą ludziom potrzebującym pomocy. Do GOPS-u trafią także artykuły zbierane w szkole.

 

Opracowały: Anna Przybysz

Urszula Gniado