Szkoła Podstawowa

Logo szkoły

im. Kardynała

 

Stefana Wyszyńskiego 

 

Stojadła

 

ul. Południowa 20.

 

05-300 Mińsk Mazowiecki

 

Tel: 025 758-22-46

 

sp.stojadla@minskmazowiecki.pl

 

Maj 2009

Maj w Zespole Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego upłynął pod znakiem wzmożonej ze względu na zbliżający się koniec roku szkolnego pracy, jak też wielu imprez, konkursów spotkań łączących przyjemne z pożytecznym czyli - zabawę z nauką.

Początek miesiąca uczciliśmy apelem poświęconym rocznicy doniosłego dla naszej Ojczyzny wydarzenia, jakim było uchwalenie Konstytucji 3-go Maja. Jego treści znakomicie korespondowały ze szkolnym konkursem dotyczącym polskich symboli narodowych, zorganizowanym przez panią Małgorzatę Kuligowską.

            6 maja uczniowie klas III i IV zmagali się ze swoimi konkurentami o wejście do finału powiatowych rozgrywek w „Dwa ognie usportowione". Tydzień później w podobnych eliminacjach wzięli udział chłopcy z kl. IV. Impreza odbywała się w Szkole Podstawowej nr 6 w Mińsku Maz. Przygotowywani przez pana Dariusza Zwierza uczniowie  naszej szkoły reprezentowali ją także w kilku innych dyscyplinach sportowych różnego szczebla. 16.05. gimnazjaliści wzięli udział w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Powiatu, podczas których awansowali do Mistrzostw Regionu, zdobywając II miejsce w sztafecie olimpijskiej i III miejsce w biegu na 400 m. Medalistami we wspomnianych konkurencjach są: Przemysław Łyczkowski - bieg oraz zespół dziewcząt startujących w sztafecie: Paulina Zagórska, Paulina Pechcin, Dominika Przysowa, Aneta Wróbel, Justyna Wielgołaska i Karolina Olszewska.  Podczas Mistrzostw Regionalnych w Siedlcach nasi uczniowie zajęli w tych dyscyplinach V i VI lokatę. 20.05. odbyły się natomiast Powiatowe Mistrzostwa w Ringo dla szkół gimnazjalnych, gdzie reprezentanci naszej placówki zajęli III miejsce.  

            Tym, którzy preferują odmienne niż sport pasje, pozostało do wyboru wiele innego rodzaju imprez i konkursów. 06.05.09. nasi uczniowie brali udział w Gminnym Konkursie recytatorskim im. Kornela Makuszyńskiego. Dwoje z nich: Grzegorz Wąsowski z kl. I oraz Emila Rek - czwartoklasistka - zakwalifikowało się do etapu powiatowego. Jeden z uczniów kl. VI, Bartosz Bakuła, brał udział w finałowych eliminacjach II Powiatowego Konkursu Wiedzy OMNIBUS 2009. Tego samego dnia tj. 07.05. nasza szkoła przyjmowała uczestników i gości II Gminnego Konkursu Wiedzy o Wielkiej Brytanii. Dziewczęta z III kl. gimnazjum pod kierunkiem swojego wychowawcy, pana Macieja Samulika, reprezentowały szkołę w Powiatowym Konkursie „Supergimbus" w Gimnazjum Salezjańskim, gdzie otrzymały nagrodę za kulturalne i pełne zaangażowania dopingowanie swojej koleżanki - Pauliny Zagórskiej.

Uczniowie o talentach plastycznych mieli możliwość zaprezentowania ich w zorganizowanym przez panią Grażynę Kowalewską konkursie na plakat o Unii Europejskiej. Gimnazjum w Stojadłach zostało również zgłoszone do programu „Młodzi Głosują".

            Panie Katarzyna Sarna, Anna Murawska i Agata Słodownik oraz pan Maciej Szmulik byli animatorami uroczystego wieczoru poezji z okazji Dnia Matki. Odbył się on 26. 05. i dał sposobność do pełnego wzruszeń spotkania oraz wyrażenia wdzięczności za matczyne poświęcenie i miłość. Najmłodsi pod kierunkiem swoich pań także przygotowali dla swoich mam wspaniałe niespodzianki. 28 maja grupy przedszkolne obchodziły Święto Rodziny. Z ust małych wykonawców popłynęły spontaniczne słowa wzruszających piosenek i wierszy przyjętych przez gości burzą oklasków. Uwieńczeniem popołudnia była praca plastyczna - portret nieobecnego na uroczystości członka rodziny, na którym mali autorzy bez trudu potrafili uchwycić uderzające podobieństwo.

Wychowawczynie młodszych uczniów szkoły również zadbały o atrakcje dla swoich podopiecznych. Dla klas I - III pani Elżbieta Leszczyńska zorganizowała wycieczkę do Teatru Syrena   na widowisko pt. „Królowa śniegu", natomiast 28.05 klasa II z panią Ewą Żmudzką wyjechała na piknik do Dzielnika koło Siennicy, gdzie przyjmowali ich właściciele gospodarstwa agroturystycznego „Tajemniczy Ogród". Wśród atrakcji znalazły się warsztaty praktyczne pod kierunkiem artystki ludowej, gry plenerowe, spacer ścieżką edukacyjną oraz - na zakończenie dnia - wspólna z rodzicami zabawa przy ognisku.

            Pani Anna Kopka zorganizowała tradycyjną już pokomunijną wycieczkę dla kl. II - w tym roku dzieci zwiedziły Niepokalanów.

            Wśród wielu atrakcji i zajęć nie zapomnieliśmy też o patronie naszej szkoły; 28 rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia uczciliśmy krótkim, pełnym refleksji apelem i modlitwą o jego beatyfikację i wieczorną modlitwą w czasie nabożeństwa majowego przy wiejskiej kapliczce.

Hanna Rozbicka