Szkoła Podstawowa

Logo szkoły

im. Kardynała

 

Stefana Wyszyńskiego 

 

Stojadła

 

ul. Południowa 20.

 

05-300 Mińsk Mazowiecki

 

Tel: 025 758-22-46

 

sp.stojadla@minskmazowiecki.pl

 

Wieści z naszej szkoły

Wakacje! Nareszcie! Nadszedł czas na zasłużony odpoczynek nie tylko dla uczniów, ale i dla nauczycieli. Myślę, że siedząc pod gruszą, w promieniach lipcowego słońca, warto przypomnieć sobie wszystkie ważniejsze wydarzenia, zwycięstwa i sukcesy, które były naszym udziałem. Zwłaszcza, że już mamy do tego dystans i nie musimy się spinać, stresować się i drżeć, czy się uda... Przypomnijmy więc co zdarzyło się w Stojadłach. A działo się...

Jednym z ważniejszych sukcesów naszej szkoły było zajęcie III miejsca w ogólnopolskim projekcie na prezentację multimedialną ”Stefan Kardynał Wyszyński – Prymas na Tysiąclecia”. Dokonali tego gimnazjaliści z II klasy: Natalia Główka, Agnieszka Paska i Hubert Rozbicki pod kierunkiem p.Małgorzaty Wisieckiej. P. Wisiecka przeprowadziła w szkole konkurs wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska-EKOTEST organizowanym przez Ogólnopolskie Centrum Edukacji, w którym. Małgorzata Staszel (kl.VI) zajęła 5. miejce, a Elżbieta Staszel (kl. V)- 11. Obie dziewczyny uczestniczyły w konkursie organizowanym przez Diecezję Warszawsko- Praską na list do papieża, a Ela zdobyła tam wyróżnienie. Klasa I pod opieką wchowawczyni p. Moniki Komudy wygrała tablet, plasując się na jednym z drugich miejsc w edycji konkursu „Kreatywna Klasa“ organizowanego przez wyd. JUKA. Szkoła brała też udział w projekcie Akademia Przyjaciół Pszczół, polegającym na budowaniu gniazd dla dzikich pszczół. Projekt koordynowały panie: Wisiecka i Komuda. Omnibusem 2014 w kategorii klas IV-VI została Małgorzata Staszel, a w kategorii klas I-III Zuzanna Ruta zajęła 4.miejsce.  

Wychowankowie p.Urszuli Buczek - drugoklasiści: Magdalena Książek i Bartosz Czerwiński zdobyli wyróżnienia w XI Powiatowym Konkursie Ortograficznym w SP Nr 5 w Mińsku Maz. Bartosz Czerwiński i Rafał Sarna oraz Małgorzata Staszel brali też udział w niezwykle trudnym Powiatowym Konkursie Matematycznym "Doskonały Matematyk" organizowanym przez SP Nr6. W mińskiej "Szóstce" w Międzyszkolnych rozgrywkach X Konkursu ,,Zdrowo i bezpiecznie”, przygotowana przez panią Ulę drużyna w składzie Bartosz Czerwiński, Zachariasz Otsmane i Iga Makowska, stanęła  na 3.miejscu podium. W X Festiwalu Piosenki i Poezji Obcojęzycznej dla Szkół Podstawowych pierwszaki prowadzeni przez p. Małgorzatę Kołak -Oliwia Godlewska i Wojciech Proniewicz z piosenką Monster zajęli 3.miejsce, a Marta Król z klasy IV, pod opieką p. Agaty Słodownik zdobyła 2. miejsce. Uczniowie p. Słodownik: Małgorzata Staszel, Maciej Proniewicz, Grzegorz Wąsowski z kl.VI brali udział w II Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego dla uczniów klas IV-VI, a Agata Tkaczyk z klasy III próbowała sił w II edycji Macmillan School Tournament - międzyszkolnym konkursie językowym dla uczniów klas II-III szkół podstawowych. W Powiatowym Konkursie Matematczno - Artystycznym Matematyka - Królowa Nauk, przygotowywana przez p.Katarzynę Sarnę gimnazjalistka z klasy II Natalia Główka, zdobyła wyróżnienie.

Do Powiatowego Konkursu Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom" przygotowywał gimnazjalistów p.Dariusz Zwierz. W konkursie Jakub Jackiewicz zdobył 2., a Krystian Wójcicki 4.miejsce. W finale powiatowego konkursu "Bezpieczna Droga Do Szkoły", Paweł Rogalski okazał się być w świetnej formie, plasując się na 2. miejscu, a jeszcze czworo naszych zawodników znalazło się w finale. Jakub Ziółkowski i Kamil Kesler z klasy II gimnazjum zdobyli 6. miejsce w V Powiatowym Konkursie Wiedzy Informatycznej GIM – BIT.

W trzynastej edycji konkursu ekologicznego pt. My dla przyszłości …chcę żyć w czystym środowisku w etapie powiatowym znalazły się trzy uczennice: Elżbieta Staszel, Weronika Sarna, Klaudia Karpińska. W Gminnym Konkursie "Zamień używki na sportowe rozgrywki" w ZS w Hucie Mińskiej nasi gimnazjaliści: Natalia Główka, Patryk Mrówczyński zdobyli 1. miejsce. W części plastycznej popisały się pierwszaki: Wojtek Proniewicz zajął 3.miejsce, a wyróżnienia: Bartosz Paska i Igor Pechcin. Z kolei w Gminnym Konkursie Fotograficznym "Ruch w Otoczeniu" Klaudia Karpińska za zdjęcie Niesforny Śnieg zdobyła III nagrodę. Uczniowie z kółka teatralnego pod opieką p.Hanny Rozbickiej reprezentowali szkołę w kolejnym już Przeglądzie Teatrzyków Szkolnych w Mariance. Nagrodą za udział w tej gminnej imprezie był wyjazd do teatru muzycznego Tintilo na przedstawienie "Mała księżniczka". Uczniowie korzystają z bogatej oferty Gminnej Biblioteki Publicznej - gościli na spotkaniach z pisarzami, brali udział w lekcjach bibliotecznych oraz gminnych i powiatowych konkursach recytatorskich.

            Miniony rok szkolny, to czas wielu ważnych dla całej gminnej społeczności imprez. Już w październiku przypadło nam w udziale zorganizowanie Gminnego Dnia Edukacji Narodowej. Wiele osób włożyło mnóstwo pracy, aby tak oczekiwane przez pracowników oświaty święto zapadło im w pamięci na długo. Panie z kuchni i nieoceniona pani sekretarka przygotowały wykwintny poczęstunek na tę okazję, inni przygotowywali ciasto. Hanna Rozbicka i Urszula Buczek przygotowywały uczniów do części artystycznej, a Katarzyna Milewska zadbała o ciekawą dekorację sali gimnastycznej. Kolejna ważna uroczystość, to pasowanie i ślubowanie pierwszaków. Dzień później pierwszoklasiści z gimnazjum pod okiem wychowawczyni p. Agaty Słodownik zapoczątkowali nową tradycję-uczestnicząc we własnym obrzędzie pasowania na gimnazjalistów. Zanim wypowiedzieli swoje pierwsze ,,ślubujemy" przypomnieli ważność ślubowania, nawiązując do zwycięstwa Polaków pod Grunwaldem, odzyskania niepodległości i wolności po II wojnie światowej. Uroczystości dopełniły otrzęsiny.

Następną ważną imprezą o zasięgu kilku gmin, członków Lokalnej Grupy Działania Ziemi Mińskiej był Korowód Kolędowy. Oprócz niełatwego logistycznie zadania -całościowego przygotowania imprezy, musieliśmy także przygotować grupę do występów. Panie Urszula Buczek i Monika Komuda. zebrały wielopokoleniowy skład zespołu, od przedszkolaków i ich rodziców, poprzez naszych uczniów, aż po ich dziadków. Nasz występ, jak i cała impreza wszystkim bardzo przypadły do gustu. Warto było! Wszyscy obecni zgodnie potwierdzili, że była to prawdziwa uczta duchowa. Dzięki zmysłowi organizacyjnemu i gospodarności pani dyrektor Anny Przybysz mogliśmy zadbać też "o ciało" gości. Zostali oni poczęstowani nie tylko herbatą, kawą i ciastem, ale również obiadem przygotowany przez nasze pysznie gotujące panie z kuchni i panią sekretarkę. Nasi kolędnicy mimo, że nie  stanęli na podium, podobali się publiczności i w święto Trzech Króli występowali w Chrośli w ramach Przeglądu Kolędowego. Tradycyjnie, w styczniu obchodzimy Dzień Patrona. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele p.w. Św. Antoniego z Padwy. Po powrocie do szkoły dzień ten uatrakcyjniło wspólne kolędowanie oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla klas 0-III, związanego z patronem szkoły. W maju odbył się w naszej szkole VII Przegląd Piosenki Przedszkolnej GAMA. Scena należała do najmłodszych wokalistów, którzy prezentowali utwory muzyczne o tematyce sportowej, wzbogacając je układem choreograficznym. Oklaskom i wiwatom nie było końca. Dzień Dziecka w naszej szkole to od lat święto sportu, gier i zabaw ruchowych. Przygotowaniem konkurencji zajęli się p.Elżbieta Cybulska i Dariusz Zwierz. Impreza cieszyła się dużym powodzeniem zarówno wśród młodszych uczniów, jak i wśród gimnazjalistów.

Każdego roku z wielką pompą i rozmachem obchodzimy święta rodzinne zarówno w przedszkolu, jak i w klasach I-III. Dzień Babci i Dziadka świętowaliśmy przy okazji balu karnawałowego, na którym nie zabrakło tańców także dla starszego pokolenia. Natomiast Dzień Rodziny to święto w letnich, czerwcowych klimatach. Klasy I-III obchodziły rodzinne święto w Dzień Ojca. Klasa I uczciła swoich rodziców wierszykami i pogodnym przedstawieniem o koźlątkach, klasa II rozbawiła scenkami rodzinnymi, na podstawie wierszy Brzechwy i Tuwima. Klasa III zaś uświetniła uroczystość pięknym układem tanecznym do walca Anastazja. Na koniec zabrzmiało gromkie Sto lat, przy akompaniamencie fletów, na których grali trzecioklasiści. Po wręczeniu upominków nadszedł czas na słodki poczęstunek i zabawy na placu zabaw. Reprezentacja drugoklasistów mogła pochwalić się swoimi aktorskimi zdolnościami w Urzędzie Gminy, na ostatniej sesji przed wakacjami. Dzieciaki przedstawiły interpretacje trzech wierszy, a największy aplauz zdobył Tuwimowski "Spóźniony słowik" i jego współczesna wersja autorstwa R.Załuckiego. Program podkreślał ważną rolę rodziny, a podsumowaniem występu była prezentacja piosenki Ja to mam szczęście w wykonaniu Klaudii Karpińskiej.

Kolejny rok współpracowaliśmy z wolontariatem przy PCPR w Mińsku Mazowieckim zbierając  plastikowe nakrętki z opakowań po napojach, detergentach czy innych artykułach spożywczych. Akcja koordynowana przez p.Katarzynę Sarnę, miała na celu przekazanie plastiku Żoliborskiemu Stowarzyszeniu DOM RODZINA CZŁOWIEK i wymianie na wózek inwalidzki. Braliśmy także udział w akcji Adopcja na Odległość, którą sterowała pani dyrektor Anna Przybysz. W ciągu 1 tygodnia udało się zebrać i przesłać na konto Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego zadeklarowaną przez szkołę kwotę. P. Anna Baczewska zorganizowała akcję zbiórki makulatury na rzecz rodzinnych domów dziecka włączając nas do akcji "Przywróćmy Dzieciom Uśmiech". Łącznie zebrano 1535 kg makulatury.

Nasi uczniowie uczestniczyli też w wielu wycieczkach bliższych i dalszych. Dzięki współpracy z wrocławskim Teatrem Edukacji oglądaliśmy w auli ZSZ Nr1 następujące spektakle: "W tajemniczej krainie krasnali", "Zaczarowany Świat Bajek", "Polak mały", "Bajki pana Perrault", "Widziane z Olimpu", "Ania z Zielonego Wzgórza" i "Czas wboru". W warszawskim teatrze Syrena uczniowie młodsi podziwiali "Królowę Śniegu", a w Guliwerze "Pchłę Szachrajkę". Gjmnazjaliści jeździli do kin w Mrozach i Warszawie na filmy: "Quo Vadis", "Syn Boży", "Kamienie na szaniec", "Powstanie Warszawskie"

Podczas wycieczek uczniowie poznawali najbliższą okolicę: Muzeum 7 Pułku Ułanów Lubelskich, las na Stankowiźnie, rezerwat Jedlina, wędrowali po Mińsku Mazowieckim poznając ważne miejsca miasta. Młodsi i starsi kilkakrotnie odwiedzali stolicę. Byli m.in. w Centrum Nauki Kopernik oraz w Muzeum Narodowym, na w lekcji muzealnej "Mumie, sarkofagi, amulety", w Muzeum Historycznym Warszawy na lekcji plenerowej "Szlakiem legend warszawskich", a także zwiedzali Manufakturę Cukierków Cukrowa Sowa. Niejednokrotnie spacerowali Traktem Królewskim, czy uliczkami Starówki, a nawiedzając archikatedrę zapalali znicz w miejscu spoczynku patrona szkoły kardynała Stefana Wyszyńskiego. Inne wspominane miło wycieczki to: do Farmy Iluzji w Mościskach, do Torunia, czy trzydniowy wyjazd w Bieszczady. Ważnym punktem wycieczki była wizyta w Komańczy, gdzie w Klasztorze Sióstr Nazaretanek w latach 1955-56 przebywał internowany przez władze PRL Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński.

Nasze niezliczone sukcesy sportowe opisywane były na bieżąco w każdym miesiącu. Wspomnieć wypada jednak o tych najważniejszych. Po zwycięstwach w powiecie, Maciek Proniewicz zapunktował w Mistrzostwach Regionu w Pływaniu w dwóch stylach co było jednym z lepszych osiągnięć z naszego powiatu. Dróżdż Serafin zajmując II miejsce w Powiecie w konkurencji 1000m, awansował do mistrzostw regionu. W regionie zajął VI miejsce co było najlepszym osiągnięciem reprezentantów naszego powiatu w tej konkurencji. W Mistrzostwach Gminy i Powiatu w Ringo nasz zespół wygrał zawody zdobywając złote medale, puchar. W Unihokeju nie mamy sobie równych. Po zdobyciu mistrzostwa gminy chłopcy z gimnazjum i podstawówki nie dali szans rywalom w powiecie, wygrywając całe zawody, zdobywając złote medale, puchary i przepustkę na zawody regionalne. W regionie jedni i drudzy walczyli bardzo dzielnie, co dało im odpowiednio V miejsca.

Jeszcze raz gratulujemy zawodnikom i ich tenerowi, p.Darkowi.