Mały Obywatel Świata II

Mały Obywatel Świata II to Program Polskiej Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Celem projektu jest zwiększenie wiedzy i zaangażowania dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym z najmniejszych miejscowości z woj. mazowieckiego, w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju jak i na temat ważnych kwestii społecznych jakimi są równość, zdrowie, czy bieda w krajach Globalnego Południa i Północy. Również NASZA SZKOŁA wzięła w nim udział.

W dniach 27 i 29.11.2019 w gr. „0” 6-latki zostały przeprowadzone dwa zajęcia z edukacji globalnej. Pierwszym temat jaki został poruszony odnosił się do lasów deszczowych Amazonii, gdzie mogliśmy odkryć, wszelakie bogactwo naturalne lasów równikowych, poznać zwierzęta oraz rośliny występujące wyłącznie na tym obszarze i dowiedzieć się dlaczego tak ważne jest chronienie tamtejszej unikalnej przyrody. Drugi temat dał nam możliwość poznać różne alternatywy dla zużywania niepotrzebnych tworzyw sztucznych. Dzieci z grup „0”dzięki wysłuchaniu dwóch wspaniałych bajek pt; „Nocny patrol, o roślinach i zwierzętach lasów Amazonii” oraz „ Prambanan – o największym cudzie w górze śmieci” mogły zobaczyć miejsca na ziemi o których nawet nie słyszeli, przenieść się w niesamowitą podróż w różne zakątki Świata, a była to Amazonia i Indonezja. Dowiedzieliśmy się bardzo dużo o globalnym problemie, jakim jest wycinka drzew z „Zielonych płuc ziemi” w Amazonii oraz segregacji odpadów i ich wielokrotnym wykorzystaniu w życiu codziennym.

Dzieci z uwagą i zaciekawieniem słuchały bajek i uczestniczyły w zajęciach. Wszystkim bardzo podobała się książka, jej szata graficzna, piękne ilustracje oraz główni bohaterowie Tola- kotka, Pola- sówka oraz pies – Urwis. Bajki napisane w sposób humorystyczny nieraz rozbawiły słuchaczy. Dzieci chętnie poznały bohaterów bajki, którzy zrobili na nich duże wrażenie. Najbardziej zadziwił ich fakt, iż zwierzęta były bohaterami bajki – podróżnikami. Niewątpliwie najciekawsze dla dzieci były „trudne” nazwy, bardzo chciały wiedzieć co to jest i jak wygląda oraz dowiedzieć się o misjach eko-patrolu.

Po przeprowadzonych zajęciach można stwierdzić, iż poruszane tematy edukacji globalnej w szkole i przedszkolu są bardzo istotne i ważne, dlatego też zachęcam wszystkich serdecznie, do dbania o środowisko naturalne oraz wpajanie dzieciom już od najmłodszych lat jak ważne jest bycie -EKO- w dzisiejszych czasach. Cytat z książki: „ Jedna osoba może zmienić naprawdę dużo!... Pokochajcie ziemię, przyrodę, lasy – tak jak my zwierzęta. Zaprzyjaźnijcie się z kwiatami, owocami i zwierzętami, dla których Amazonia jest domem. Po powrocie do siebie zainspirujcie miłością i troską o przyrodę swoich przyjaciół. Tak nam pomożecie najbardziej. Przecież nikt nie niszczy kogoś, kogo kocha. Gdy się coś kocha, to się to chroni… to naturalne!!!”. Ciąg dalszy zajęć z edukacji globalnej w II semestrze.

Koordynator projektu:

Monika Tejchman