Logo szkoły

Tel: 025 758-22-46

Dąb katyński

Włodzimierz Arwaniti

(ur. 16.08.1890 r. – zm. 1940 r.)

14 października 2008 r. nasza szkoła wraz z innymi szkołami z terenu gminy Mińsk Mazowiecki wzięła udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym ,,Katyń ocalić od zapomnienia”. Od tego dnia na terenie naszej szkoły rośnie symboliczny dąb katyński,który kultywuje pamięć o Włodzimierzu Arwanitim.

W październiku  2014 r. siedemnaścioro uczniów z naszej szkoły postanowiło dowiedzieć się więcej o losach Włodzimierza Arwanitiego. Grupa zdecydowała się na udział w projekcie edukacyjnym ,,Losy Włodzimierza Arwanitiego". Szukaliśmy informacji w Internecie, napisaliśmy pisma do Centralnego Archiwum Wojskowego w Rembertowie i Instytutu Pamięci Narodowej. Szukaliśmy informacji w księgozbiorze biblioteki w Mińsku Mazowieckim, oglądaliśmy film ,,Katyń”.

Dowiedzieliśmy się więcej o tematyce katyńskiej, do pewnego stopnia poznaliśmy losy Włodzimierza Arwanitiego. Efektem naszej pracy jest miejsce poświęcone pamięci ofiar katyńskich, a w szczególności Włodzimierzowi Arwanitiemu.

Dziękujemy rodzicom,  i Tym wszystkim, którzy nam pomagali i nas wspierali.

Teraz krótko podzielimy się informacjami, które udało Nam się ustalić.

NOTA BIOGRAFICZNA

Miejsce urodzenia: Rawa Mazowiecka

Narodowość: polska

Wyznanie: rzymsko – katolickie

Rodzice: Jan i Maria z Giełczewskich

Stan cywilny: żonaty(Maja Magdalena 1923r.), dzieci- syn Jerzy Witold, córka Halina

Wykształcenie cywilne: średnie, siedmioklasowa szkoła przy Korpusie Kadetów w Warszawie.

Wykształcenie wojskowe: 3 - letni kurs przy Szkole artylerii Michałowskiej(Petersburg) od 30 VIII 1909 do 19 VIII 1912.

Znajomość języków obcych: francuski, rosyjski

Ocena przełożonych: ,, Pracuje z zamiłowaniem i nadzwyczajną energią w dziedzinie wyszkolenia i organizacji osiągając bardzo dobre wyniki ‘‘

Świeci swoim przykładem obowiązkowości i ideowego pojmowania zawodu żołnierskiego“

Przebieg służby wojskowej: W roku 1912 ukończył Szkołę artylerii Michałowskiej w Petersburgu został mianowany podporucznikiem i przydzielony do 11-stej konnej baterii, która wchodziła w skład 6-D.A.K

Podczas rosyjskiej rewolucji był w szeregach armii ros. Dostał się do niewoli i w więzieniu spędził 2 dni po czym uciekł. Następnie przystąpił do zorganizowania w Dywizjonie koła wojskowych Polaków 6. – D.A.K, które następnie po dołączeniu się do koła dywizyjnego do 6. Dywizji Kawalerii weszło w skład Ogólnego Związku Wojskowych Polaków Armii Rosyjskiej.

Okres po rewolucji rosyjskiej: Od dnia 19.08.1912 r. do dnia 27.11.1917 r. w szóstym D.A.K/11 baterii artylerii konnej w składzie, którego brał udział w wojnie światowej od samego początku działań, to jest od dnia 01.08.1914 r. będąc przez cały czas na froncie aż do przejścia do Pierwszego Korpusu Polskiego Wschodniego, to jest 27. 11.1917 r. dostał „Krzyż Walecznych“.

Zostaje wykładowcą w S.S.Art. jako komendant kursu dowódców kształci całe zastępy oficerów sztabowych. W marcu 1928 oddaje zorganizowane przez siebie podwaliny pułku nominowanemu dowódcy i jako etatowy zastępca staje sie pomocnikiem Dowódcy Pułku.

1927-1928- Dowódca Pułku Manewrowego Artylerii w Toruniu-Podgórzu

1929- Dowódca 28 Pułku Artylerii Lekkiej w Zajezierzu

1931-1935 Dowodził 14 Dywizjonem Artylerii Konnej w Białymstoku

1938 W. Arwaniti otrzymał awans na pułkownika i przeniesienie służbowe do Grodna, gdzie 25.08.1939, w czasie mobilizacji alarmowej został dowódcą Artylerii Dywizyjnej

13.09.1939 - został ciężko ranny, a 17.09 trafił do sowieckiej niewoli i do obozu w Starobielsku.

Zamordowany wiosną 1940 roku w Charkowie.

05.10.2007 r. Włdzimierz Arwaniti został pośmiertnie awansowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego do stopnia generała brygady.

10 kwietnia 2015 r. w 75. rocznicę zbrodni katyńskiej i 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej w  naszej szkole odbył się uroczysty apel, który był prezentacją pracy związanej z realizacją projektu edukacyjnego.

W projekcie uczestniczyli: Hubert Ajdacki, Adrianna Artowicz, Patrycja Bąk, Natalia Biernacka, Artur Grycuk,Emil Jackiewicz, Adam Kamiński, Łukasz Kiełczewski, Mateusz Kiełczewski, Aleksandra Makowska, Karolina Nowicka, Aleksandra Płochocka, Michał Płochocki, Aleksandra Rozbicka, Konrad Wieczorek, Jakub Woźnica i Krystian Wójcicki

10.04.2015 r